Wspieramy
PUCHAR ŚWIATA ZAWODOWCÓW W ARMWRESTLINGU
Największe legendy w siłowaniu na ręce, najsilniejsi zawodnicy na świecie i wielkie sportowe emocje – tak w skrócie można powiedzieć o corocznym Pucharze Świata Zawodowców w Siłowaniu na ręce - Złoty Tur Armwrestling World Cup, który od 2000 roku organizowany jest w Polsce. Tuż po tych zawodach, od kilku lat, na tej samej arenie i przy równie spektakularnej oprawie do rywalizacji przystępują siłacze z dysfunkcjami ( w Pucharze Świata Osób Niepełnosprawnych).
Puchar Świata Zawodowców w armwrestlingu to najbardziej rozpoznawalna i najbardziej prestiżowa impreza w siłowaniu na ręce na świecie. Na specjalne zaproszenie organizatorów, w zawodach corocznie bierze udział około 200 najsilniejszych zawodników i zawodniczek z ponad 30 krajów i 6 kontynentów, w tym z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii, Europy oraz Azji. To zawodnicy posiadający tytuły mistrza Świata, Europy, Azji, czy Ameryki.
Największym wydarzeniem „ZŁOTY TUR WORLD CUP” jest wyłonienie w kategorii OPEN najsilniejszego zawodnika danego roku. Większość zawodników prezentuje potężne postury, powyżej 100 kilogramów. Czasami do czołówki wchodzą też zawodnicy kategorii lżejszych, a pojedynki, w których Dawid wygrywa z Goliatem wcale nie są rzadkością.
Jest to możliwe, gdyż wbrew pozorom, armwrestling to przede wszystkim technika, a nie tylko zwierzęca wręcz siła. W tym sporcie istnieje około 50 różnych technik, które dobiera się do swoich indywidualnych preferencji, ale także do stylu walki rywala.
NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE
Tuż po zakończeniu zmagań najsilniejszych armwrestlerów na świecie, w tym samym miejscu, na tej samej scenie i w tej samej, niesamowitej oprawie od roku 2015 odbywa się Puchar Świata w Armwrestlingu Zawodników Niepełnosprawnych. Również i na tą imprezę przyjeżdżają czołowi światowi siłacze. Pomimo, że są to osoby niepełnosprawne, to również jest to widowisko pełne niesamowitej siły, determinacji, emocji, ale i również tolerancji. Jest to niesamowity pokaz hartu ducha, pokonywania barier i dowód na to, że niemożliwe nie istnieje.
EUROARM Katowice 2017
XXVII Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu
XX Mistrzostwa Europy Para-Armwrestlingu
Ponad 900 zawodników i zawodniczek z 32 krajów wystartowało w EUROARM Katowice 2017, czyli XXVII Mistrzostwach Europy juniorów, seniorów, mastersów oraz XX Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w Armwrestlingu (siłowanie na ręce), które w maju 2017 roku odbyły się na Katowickim „SPODKU”, wśród nich kilkudziesięciu reprezentantów Polski. To największa, coroczna europejska impreza w tej dyscyplinie sportu.
Miłośnicy sportów walki mieli okazję zobaczyć emocjonujące pojedynki z udziałem najlepszych zawodników z całej europy. W zawodach startowały kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni byli na kategorie wiekowe i wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywały się osobno, tak więc można było zostać mistrzem na obie ręce. O zwycięstwie nie decydowała wyłączenie siła, ale równie ważna, a może i najistotniejsza technika i taktyka.
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco (z wyjątkiem niektórych kategorii osób niepełnosprawnych) przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.